A laptopok mai szemmel egy rendkívül kompakt, hordozható gépnek látszanak, melyet bárhová magunkkal vihetünk és egy asztali számítógép erejét bocsátja rendelkezésünkre. Ránézésre a mai modern gépek természetesen köszönő viszonyban sincsenek a kezdetei laptop modellekkel. Alábbi cikkünkben ezeknek, vagyis a laptopok történetének szentelünk egy rövid összefoglaló cikket.
A legelős hordozható számítógép koncepció
Az első laptop bemutatásáig egészen az 1970-es, 80-as évekig kell visszautaznunk az időben. Ekkor mutatkozott először igény arra, hogy olyan hordozható, kisméretű számítógépeket kezdjenek tervezni, melyek egyetlen tömbben tartalmazzák az asztali gépek legfontosabb perifériáit: számítógép ház, billentyűzet, kijelző és mutató eszköz.
A legelős úttörő egy bizonyos Alan Kay volt, aki az úgynevezett Dynabook koncepcióval rukkolt elő, ám ez még hagyott nem kevés kívánnivalót maga után. Ránézésre pedig inkább a tabletek őseinek tekinthető.
Az első notebook
Nem sokkal az első koncepció megjelenése után, 1979-ben Bill Moggridge megalkotta a Grid Compassként elkeresztelt hordozható komputert. Ez a gép már bizonyos tekintetben hasonlított a mai notebookokra és abban az időben előremutató technikának tartották. A számítógépet a NASA-ban éppen akkor futó Discovery űrsikló program részére készítették.
A Grid Compassban anno egy 8 MHz-es Intel 8086-os processzor működött, a memória kapacitása mindössze 0,25 MB volt, a képernyő pedig 320×240 pixelből állt. Nagy hátránya volt azonban, hogy ez a gép még nem rendelkezett akkumulátorral, így csak hálózatról lehetett üzemeltetni.