A munkavédelmi szandálok fajtái között megtalálhatunk egyszerű darabokat, de akár komoly védelemmel felszerelt típusok között is válogathatunk a szaküzletek polcain, vagy épp a webáruházak kínálatában. Természetesen minél jobban ismerjük a lehetőségeinket, annál könnyebben hozhatunk megfelelő döntést vásárláskor.
Munkavédelmi szandálok használata
A munkavédelmi szandálok fő célja:
- a biztonság,
- a kényelem
- a megfelelő szellőzés.
Az ilyen típusú lábbelik esetében tehát kiemelten fontos, hogy egyidejűleg stabil alátámasztást nyújtsanak, viselésük ne legyen balesetveszélyes. Amennyiben szükséges védjék testi épségünket, vagy minimalizálják a sérülés mértékét. Emellett kényelmi szempontból nem elhanyagolható az sem, hogy 8 vagy akár 24 órán keresztül is lábunkon lehet a munkavédelmi szandálunk, így egy rosszul megválasztott darab könnyen megkeserítheti a mindennapi munkát.
Munkavédelmi szandál típusok
Munkavédelmi szandálok vásárlása terén számos védelmi szinttel találkozhatunk, melyeket a termékek megfelelő jelölésével különböztethetünk meg leginkább. A védelmi képességeknek hála számos ilyen munkavédelmi lábbeli típussal találkozhatunk tehát, melyek leggyakrabban az alábbiak lehetnek:
- orrmerevítős
- talplemezes
- csúszás elleni védelemmel ellátott
- antisztatikus
- ESD
- vízálló
Orrmerevítős szandálok
A munkavédelemben az orrmerevítés kiemelt szerepet kap, hiszen így lábujjaink és lábfejünk is védve lehet. Ennek is köszönhetően ma már számos megoldás közül választhatunk, melyek között megtalálhatók:
- acél merevítésű
- kompozit merevítésű
- üvegszálas merevítésű darabok is.
Talplemezes munkavédelmi saruk
Az orrmerevítés lábfejünk felső részét védheti, de talpunkat ugyanúgy érhetik sérülések. Egyetlen kiálló szög, vagy fa darab akár súlyos munkahelyi balesetet is okozhat. Ennek fénéyben nem meglepő, hogy ma már a talplemezek terén is találkozhatunk jól bevált, illetve innovatív megoldásokkal, mint például a:
- kompozit talplemez, vagy az
- acél talplemezes típusok.
Antisztatikus és ESD szandálok
A munkavédelmi szandálok vásárlása során az antisztatikus és ESD szandálok egyre népszerűbbek, hiszen segítségükkel a különlegesebb munkakörülmények között is egy biztonságos, mégis jól szelőző lábbelit kapunk, miközben az elektromos feltöltődéstől és kisüléstől sem kell tartanunk.
Vízálló és csúszásgátlós szandálok
Szandálok esetében nem a vízállóság az első ami eszünkbe juthat, de ma már bizony ilyen munkavédelmi lábbelikkel is találkozhatunk. Ezeknek a típusoknak nagy előnye, hogy a hirtelen nedvessé váló munkakörülmények esetén is átmeneti védelmet biztosíthatnak számunkra.
A csúszásgátlás hasonlóan fontos tényező lehet bizonyos munkakörökben, ám egy ilyen védelmi képességekkel ellátott lábbeli esetében védve lehetünk csúszós körülmények között is.
Összegezve
A munkavédelmi szandálok tehát amellett, hogy jó szellőzést biztosítanak, még az egyéb munkahelyi körülmények ellen is védelmet nyújthatnak, mint például a talpátszúrás, antisztatikusság.