Mindennemű vendéglátóipari egység működésének alapja, amely időközönként jelentős és hosszan tartó terhelésnek van kitéve. Meghibásodás esetén kritikus anyagi és erkölcsi károkat okozhat az üzemeltetőnek. Ennek következtében lényeges, hogy a beszerzése kapcsán a legkörültekintőbben járjunk el és mérlegeljük az alábbi lépéseket:
- készülék kiválasztása
- szállítása
- beüzemelése
- karbantartása
- szervizelése
A készülék kiválasztása: alapos előkészületet igénylő feladat. A leglényegesebb az öt lépés közül. Figyeljünk oda mert ha rossz döntést hozunk az befolyással lehet a teljes beszerzési procedúrára. Legjobb, ha konyhatechnológusunk vagy séfünk támogatását kérjük. Ennek hiányában sorra veszek néhány megfontolandó témakört.
Berendezés anyaga (rozsdamentes, festett acél) külső (700, 1400 liter) és belső mérete (600×400 vagy GN1/1) polcok variálhatósága, hűtőgáz típusa és befejezésképpen két kulcsfontosságú, a hűtőszekrény üzemelési helyének vonatkozásában felmerülő paraméterek: páratartalom és a külső hőmérséklet.
Az ipari hűtőszekrény kiszemelésének tárgykörébe tartozik egy átmeneti komplikáció is mégpedig a COVID-19 által kiváltott pandémia ami alkatrész és -chiphiány, gyártási és szállítási késedelmekben csúcsosodott ki. A vírusnak köszönhetően a hűtőszekrények globális piacán túlkereslet alakult ki. A két éve a hazai mezőnyben is kelendő kínai termékek kis híján teljesen elérhetetlenné váltak. Ennek okán az európai gyártók maximális kapacitás mellett sem tudták tartani az iramot ami tetemes áremelést és a gyártási-szállítmányozási idő jelentős megnövekedését vonta maga után.
Egyszerűbben szólva: ha olyan hűtő mellett döntünk ami nem létezik a cég raktárkészletén nyugodtan kalkuláljunk nem kevesebb mint 1-2 hónapnyi beszerzési idővel. És, hogy a cégünk mit csinál ezalatt a két hónap alatt? Mindenki döntse el saját maga.
Szállítás:
Az ipari hűtőszekrény mérete két méter is meglehet, súlya pedig adott esetben a több száz kilogrammot is elérheti. Mindemellett indokolt állva szállítani. A procedúra nem egyszerű. Egy hétköznapi csomagszállító nem is tud megbirkózni a feladattal. A teherjárműnek impozáns befogadó mérettel és pakoló felülettel kell rendelkeznie. Magyarországon belül a szállítás 15.000 és 50.000 forinton belül mozog. Ha mi nem tudunk érte menni akkor ezt az összeget nyugodtan adjuk hozzá a költségekhez. Fontos, hogy vásárlás előtt ellenőriztessük le a készüléket, hogy működőképes -e. Ne szállítás után derüljön ki, hogy nem működik. Rosszabb esetben mi nekünk kell állni a felmerülő plusz költségeket és működőképes hűtőszekrényünk sem lesz.
Beüzemelés:
Szakember végezze és ellenőrizzen duplán mindent.. Olvassuk el a készülék kezelési-használati útmutatóját és oktassuk ki munkatársainkat a helyes felhasználásról. Így elkerülhetők lesznek a hibás használatból kialakuló üzemzavarok.
Karbantartás:
Készülék típusának megfelelő étel tároljuk csak és kizárólag olyan körülmények között aminek a hűtőszekrény leírásának megfelel. A hűtőszekrény rendszeresen tisztítsuk és ellenőrizzük.
Szerviz:
ha egy hűtőszekrény elromlik akkor szerelőt kell hívni hozzá aminek kilométer és óradíja is van. Jobb esetben talál alkatrészt hozzá így a helyszínen meg tudja javítani, rosszabb esetben a gyártó küld alkatrészt ami hetekbe is kerülhet illetve vissza szállítható a cég telephelyére.